Muzeul Dunării de Jos, instituție aflată sub autoritatea Consiliului Județean Călărași, invită publicul sâmbătă, 23 mai 2026, la cea de-a XXII-a ediție a Programului European „Noaptea Muzeelor”.
Muzeograful Dr. Andreea Parnic a declarat că între orele 18:00 – 23:00, vizitatorii vor beneficia de acces gratuit în toate cele trei spații expoziționale ale instituției.
Programul serii include:
• Secția Științele Naturii (Casa Demetriade): O incursiune în biodiversitatea Dunării, prezentând specii de păsări, faună acvatică (sturioni) și mamifere specifice malurilor fluviului. Vizitatorii pot interacționa cu prezentări multimedia despre protejarea mediului.
• Secția Etnografie (Bloc Arcadia): Expoziția „Meșteșuguri tradiționale la apus”, o documentare a vieții rurale din Bărăgan, axată pe tradiții precum țesutul și tâmplăria.
• Secția Arheologie (Demisolul Consiliului Județean): O călătorie prin istoria civilizației umane, de la unelte preistorice și fosile, până la vestigii din epoca modernă.

Be the first to comment