Cele trei spații ale Muzeului Dunării de Jos pot fi vizitate gratuite de „Noaptea Muzeelor”

Muzeul Dunării de Jos. FOTO Adrian Boioglu

Muzeul Dunării de Jos, instituție aflată sub autoritatea Consiliului Județean Călărași, invită publicul sâmbătă, 23 mai 2026, la cea de-a XXII-a ediție a Programului European „Noaptea Muzeelor”.

Muzeograful Dr. Andreea Parnic a declarat că între orele 18:00 – 23:00, vizitatorii vor beneficia de acces gratuit în toate cele trei spații expoziționale ale instituției.

Programul serii include:

•    Secția Științele Naturii (Casa Demetriade): O incursiune în biodiversitatea Dunării, prezentând specii de păsări, faună acvatică (sturioni) și mamifere specifice malurilor fluviului. Vizitatorii pot interacționa cu prezentări multimedia despre protejarea mediului.

•    Secția Etnografie (Bloc Arcadia): Expoziția „Meșteșuguri tradiționale la apus”, o documentare a vieții rurale din Bărăgan, axată pe tradiții precum țesutul și tâmplăria.

•    Secția Arheologie (Demisolul Consiliului Județean): O călătorie prin istoria civilizației umane, de la unelte preistorice și fosile, până la vestigii din epoca modernă.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*