Două avarii la rețeaua de apă din Călărași. Mai multe blocuri și consumatori casnici au rămas fără apă potabilă

Probleme cu apa în județul Călărași. FOTO Arhivă
Probleme cu apa în Municipiul Călărași. FOTO Arhivă

Locuitorii din mai multe zone ale municipiului Călărași se confruntă marți, 7 iulie, cu întreruperi ale alimentării cu apă potabilă, după apariția a două avarii la rețeaua de distribuție, anunță Ecoaqua Călărași.

Prima avarie s-a produs la rețeaua de apă de pe strada Dumbravei, iar furnizarea apei a fost sistată pentru locatarii blocurilor F1, F2, F3, F4, F5, F6, F7, F8 și F9. Potrivit operatorului, timpul estimat pentru remedierea defecțiunii este de aproximativ patru ore.

O a doua avarie a fost semnalată la rețeaua de apă de pe strada București, ceea ce a impus întreruperea alimentării cu apă pentru utilizatorii care locuiesc sau își desfășoară activitatea pe tronsonul cuprins între strada Nicolae Titulescu și strada Știrbei Vodă.

În acest caz, echipele Ecoaqua estimează că intervenția va dura aproximativ trei ore.

Reprezentanții operatorului precizează că echipele de intervenție sunt deja pe teren și depun toate eforturile pentru remedierea avariilor și reluarea alimentării cu apă în cel mai scurt timp.

Ecoaqua Călărași își cere scuze consumatorilor pentru disconfortul creat și le mulțumește pentru înțelegere.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*