
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Călărași a decis, în cadrul unei ședințe extraordinare, suspendarea cursurilor în toate unitățile de învățământ din județ pentru ziua de miercuri, 8 octombrie 2025, ca urmare a avertizării meteorologice de cod roșu de ploi abundente și vânt puternic.
Măsura are caracter preventiv și urmărește protejarea siguranței elevilor, a cadrelor didactice și a întregului personal școlar, în condițiile în care fenomenele meteo prognozate pot face deplasările periculoase.
Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, județul Călărași se află sub incidența unui cod roșu de ploi torențiale, fiind așteptate cantități de apă între 110 și 120 l/mp, însoțite de intensificări ale vântului ce pot depăși local 70 km/h.
Consiliul Județean Călărași și Comitetul pentru Situații de Urgență au transmis recomandări clare pentru populație: cetățenii sunt îndemnați să evite deplasările neesențiale, să urmărească anunțurile oficiale ale autorităților și să ia măsuri de protecție pentru locuințe și bunuri, în special în zonele joase sau expuse la acumulări de apă.
Autoritățile județene dau asigurări că structurile de intervenție sunt pregătite să acționeze în orice moment, iar siguranța oamenilor reprezintă prioritatea absolută.
„Vă rugăm să dați dovadă de prudență și responsabilitate. Este important ca fiecare dintre noi să respecte indicațiile autorităților și să evite expunerea inutilă în timpul manifestării fenomenelor meteo extreme”, se arată în mesajul transmis de Consiliul Județean Călărași.
Instituțiile implicate monitorizează permanent evoluția situației meteo și vor reveni cu actualizări pe măsură ce condițiile o impun.
Be the first to comment