Polițiștii rutieri desfășoară zilnic acțiuni menite să contribuie la consolidarea gradului de siguranță a participanților la trafic.
Astfel, potrivit IPJ Călărași, marți, 23 noiembrie, în jurul orei 04.00, polițiștii din cadrul Secției 8 Poliție Rurală Tămădău-Mare au depistat un tânăr în vârstă de 22 de ani, din comuna Ileana, județul Călărași, în timp ce conducea un autovehicul, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice.
La testarea cu aparatul etilotest bărbatul a prezentat o concentrație alcoolică de 0,89 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, totodată, fiindu-i suspendat permisul de conducere pe o perioadă nedeterminată, până la soluționarea cauzei.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Un bărbat din Călărași a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea un autoturism pe drumurile publice deși nu avea permis și consumase alcool. Potrivit IPJ Călărași, în seara […]
Organizația Județeană a Femeilor Social-Democrate Călărași a fost prezentă la Dragoș-Vodă, la Centrul de Zi pentru Copiii Școlari și Preșcolari, pentru a împărți cadouri, zâmbete și bucurie. “Doamnele social-democrate au fost întâmpinate cu brațele deschise […]
Pentru preîntâmpinarea producerii unor incendii generate de exploatarea sistemelor de încălzire a locuinţelor şi gospodăriilor cetăţeneşti, Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Barbu Ştirbei” Călăraşi recomandă cetăţenilor, ca la folosirea acestora, să se respecte următoarele măsuri […]
Be the first to comment