
Deputatul PSD de Călărași, Ion Samoilă, parte a Organizației Județeane PSD Călărași, au transmis un mesaj public prin care anunță că formațiunea politică de la nivel național a inițiat mai multe proiecte de hotărâri în Parlament, menite să corecteze inechități generate de actualul sistem fiscal.
Social-democrații precizează că una dintre problemele majore a fost contribuția CASS aplicată mamelor aflate în concediu de maternitate, persoanelor cu dizabilități și altor categorii vulnerabile, situație considerată „nedreaptă și lipsită de justificare reală”.
De asemenea, în ceea ce privește reformele propuse prin pachetul 6 de măsuri pentru administrația publică locală, PSD a anunțat că s-a opus „modului generalist” în care acestea urmau să fie aplicate.
„Orice reformă în administrație trebuie fundamentată pe analize clare și specifice fiecărui UAT și nu bazată pe procente arbitrare. Suntem pentru reformă, dar ne dorim o reformă corectă și echilibrată, nu una aplicată în bloc, fără a ține cont de realitățile locale”, consideră deputatul Ion Samoilă.
Grupul parlamentar PSD a decis depunerea în regim de urgență a trei proiecte considerate esențiale, respectiv: eliminarea CASS pentru mamele aflate în concediu de creștere a copilului, eliminarea CASS pentru veteranii de război, introducerea de deduceri la TVA și la impozitul pe dobândă.
„Sperăm ca, dincolo de diferențele de opinie, să putem construi împreună politici care protejează cetățenii și sprijină echitatea socială”, a mai punctat deputatul Ion Samoilă.
Be the first to comment