Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Călărași. FOTO Adrian Boioglu
În vederea identificării și combaterii cazurilor de muncă nedeclarată, Inspectoratul Teritorial de Muncă (ITM) Călărași a desfășurat, între 23 și 26 februarie, Campania Națională în domeniul de activitate – comerț.
Potrivit ITM Călărași, în cadrul campaniei au fost verificați 25 de angajatori și au fost aplicate trei sancțiuni contravenționale, în valoare de 6.000 de lei. Pentru neconformitățile constatate au fost dispuse și șapte măsuri cu termene precise de remediere.
Printre neconformitățile constatate enumerăm:
angajatorul nu ține evidența orelor prestate de salariați cu ora de începere și de sfârșit de program;
nerespectarea termenelor de transmitere a datelor contractului individual de muncă în registrul general de evidență a salariaților.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul tip de coronavirus, la nivelul județului Călărași, au fost desfășurate în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, mijloace de transport în comun și terase, acțiuni de verificare a respectării […]
Primăria Municipiului Călărași și Consiliul Local Călărași au organizat mai multe manifestări cu prilejul marcării Zilei Dunării. Astfel, în foișorul situat în zona centrală a parcului – atelier “Dunărea noastră” a avut loc prezentarea întregului […]
American Councils for International Education Romania anunță lansarea celei de-a doua ediții a GOAL Camp (Grow Outstanding Action Leaders Camp). Ambasada Statelor Unite în România, alături de American Councils for International Education invită elevii cu […]
Be the first to comment