Un cățel căzut în canalizare, salvat de către pompierii din Lehliu Gară. FOTO ISU Călărași
Pompierii militari din cadrul Secției de pompieri Lehliu Gară au salvat miercuri, 19 mai, un cățel căzut într-o canalizare neacoperită, adâncă de aproximativ trei metri.
Potrivit ISU Călărași, pompierii militari au fost solicitați de către o femeie, care a auzit câinele schelălăind.
„Femeia a auzit de mai multe ori zgomotul făcut de câine și când a reușit să vadă unde este căzut nu a stât pe gânduri și a apelat numărul de urgență 112. Un echipaj de descarcerare s-a deplasat rapid la fața locului cu o autospecială și în scurt timp patrupedul era salvat!”, spune purtătorul de cuvânt al ISU Călărași, Ștefan-Ovidiu Tătăranu.
Un cățel căzut în canalizare, salvat de către pompierii din Lehliu Gară. FOTO ISU Călărași
Un pompier s-a echipat corespunzător și a coborât în fântână cu ajutorul cordițielor de salvare și a aparatului de respirat, iar în scurt timp cățelul era scos la suprafață, un pic speriat, dar fără vătămări, spre bucuria tuturor celor prezenți la locul intervenţiei.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Primarul Marius Dulce a făcut o vizită la pietonalul din Centrul Vechi și a afirmat că spațiul din fața Muzeului Municipal are destule deficiențe și a cerut refacerea zonei. “Am revenit pe pietonalul din Centrul […]
Căpitanul Iosif Niță Costinel, pilotul avionului MiG-21 LanceR prăbuşit miercuri, 2 martie, în judeţul Constanța, şi-a pierdut viaţa. Pilotul avea 31 de ani, era căsătorit şi nu avea copii. Din anul 2014, îndeplinea funcţia de […]
Primarul Marius Dulce a anunțat că de la ora 5 dimineața se acționează la nivelul municipiului cu 18 utilaje pentru curățarea străzilor de zăpadă și echipe pentru îndepărtarea zăpezii de pe trecerile de pietoni. “Iarna […]
Be the first to comment