Lansare de carte la Biblioteca Județeană Călărași

Biblioteca Județeană Călărași. FOTO Biblioteca Județeană Călărași

Biblioteca Județeană ”Alexandru Odobescu” din Călărași  îi invită pe cei interesați să ia parte la un eveniment cultural, organizat cu sprijinul Consiliului Județean Călărași, miercuri, 18 iunie 2025, începând cu orele 14.00 și anume lansarea volumului E ultima doză, autor Mihai-Viorel Dumitru, proaspăt tipărit la Editura Roger.

Autorul, Mihai-Viorel Dumitru,  student al Facultății de Litere, Universitatea București, specializarea Studii Europene, este la cea de-a doua carte publicată, după ce, în anul 2024, a adus în fața cititorilor o compilație de schițe ”Testamentul Ambivalenței”.

Cartea este libertate, iar Mihai-Viorel Dumitru, pasionat de puterea cuvântului  și multiplele lui interpretări, ne oferă, încă o dată, libertatea de a călători și a trăi alături de Pavel, eroul primului său roman.

”E ultima doză este un roman împotriva convenției, împotriva liniștii, împotriva ficțiunii cathartice. Este o carte-spasm, o distopie domestică care refuză să ofere alinare.” (George Tiliță Themistius)

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*