Muzeul Dunării de Jos, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Călărași, organizează, în cadrul proiectului ”Atelierele Muzeului”, în perioada 22-23 ianuarie, un atelier de caligrafie dedicat Zilei Unirii.
Astfel, Muzeul Dunării de Jos invită călărășenii interesați să participe, în preajma aniversării a 165 de ani de la înfăptuirea Micii Uniri, la un atelier în cadrul căruia participanții vor avea ocazia să scrie caligrafic, cu toc și peniță, fragmente din documentele acelor vremuri.
Atelierul se va desfășura la Secția Arheologie a muzeului (Demisolul Consiliului Județean Călărași), între orele 9.00-12.00 și se adresează persoanelor cu vârste mai mari de 8 ani.
Programările se fac la numărul de telefon 0726220908, de luni până vineri, în intervalul orar 8.30-15.30.
Preț participare: 2 lei/persoană/atelier.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, în perioada 15 – 28 februarie 2022, pot depune cererile de plată pentru Măsura 14 „Bunăstarea animalelor”, ce conține două pachete: – pachetul […]
Inspectoratul Teritorial de Muncă din Călărași și Inspectoratul Școlar Județean Călărași au organizat Concursul Național ”ŞTIU ŞI APLIC!- Securitatea şi sănătatea în muncă se dobândește de pe băncile şcolii”- Faza Județeană. Concursul face parte din […]
O avarie RAJA a lăsat astăzi fără apă consumatorii de pe mai multe străzi din zona Fetești Gară. Ca urmare a unei avarii înregistrare pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 180 mm, […]
Be the first to comment