„Dăruim cărți, schimbăm viitorul!”, o campanie a Prefecturii Călărași
Instituția Prefectului – județul Călărași demarează marți, 15 februarie, cu ocazia Zilei Naționale a Lecturii, campania „Dăruim cărți, schimbăm viitorul!”.
„Cărțile au puterea de a schimba vieți, îmbogățesc mintea și spiritul. Ne dorim să aducem cărțile mai aproape de elevi, acesta este motivul pentru care demarăm acțiunea de strângere de carte pentru elevii din clasele I-VIII. Este important să le insuflăm copiilor dragostea pentru cărți, pentru lectură”, afirmă prefectul județului Călărași, Valentin Barbu.
Campania “Dăruim cărți, schimbăm viitorul!” se desfășoară în perioada 15 februarie, Ziua Națională a Lecturii – 23 aprilie, Ziua Internațională a Cărții.
Parteneri ai Instituției Prefectului – județul Călărași în desfășurarea acestei campanii sunt: Clubul Școlar al Elevilor CNBS Călărași și Primăria Comunei Cuza Vodă.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Pompierii militari călărășeni au participat, în perioada 13 – 14 octombrie, în cooperare cu partenerii bulgari, la un exercițiu cu forțe și mijloace în teren în zona Podul 4 din Călărași. Exercițiul face parte din […]
Consiliul Județean Călărași implementează, în parteneriat cu Municipalitatea Pavlikeni, Regiunea Veliko-Tarnovo din Bulgaria și Inspectoratul de Jandarmi Județean Călărași ”General de brigadă Barbu Pârăianu”, proiectul “Managementul eficient al situațiilor de urgență în regiunea transfrontalieră Călărași […]
Aeronave F-16 Fighting Falcon ale Forțelor Aeriene Române execută marți, 8 noiembrie, zboruri de antrenament la înălțimi mici, de aproximativ 150 – 2.000 metri înălțime față de sol, în sud-estul țării. Potrivit Statului Major al […]
Be the first to comment