Cercetat de polițiști pentru conducere sub influența alcoolului. FOTO cu rol ilustrativ
Un bărbat din municipiul Călărași s-a ales cu dosar de cercetare penală după ce a fost prins de polițiști, la volanul unui autoturism, în stare avansată de ebrietate.
Potrivit IPJ Călărași, în ziua de 15 decembrie, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Călărași au depistat un bărbat în vârstă de 46 de ani, din municipiul Călărași, în timp ce conducea un autovehicul pe strada Sloboziei, deși nu avea acest drept și consumase alcool.
La testarea cu aparatul etilotest acesta prezenta o concentrație alcoolică de 1,22 mg/l alcool în aerul expirat. Cel în cauză a fost condus la spital, unde i-au fost recoltate mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și sub influența alcoolului.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Doi conducători auto sunt cercetați de polițiști pentru conducere sub influența alcoolului. Potrivit IPJ Călărași, la data de 18 ianuarie a.c., în jurul orei 16:16, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier Călărași au oprit pentru control, […]
În cadrul acțiunilor pentru siguranța comunității din acest weekend, polițiștii au intervenit la 124 de sesizări ale cetățenilor. De asemenea, polițiștii au reținut permisele de conducere în cazul a 22 de șoferi care au pus […]
Candidatul PNL Călărași pentru funcția de președinte al Consiliului Județean, Valentin Barbu, este primit cu brațele deschise de către călărășeni. Încrederea și susținerea pe care cetățenii acestui județ o au în proiectul politic al liberalilor […]
Be the first to comment