Cercetat de polițiști pentru conducere sub influența alcoolului. FOTO cu rol ilustrativ
Polițiștii rutieri desfășoară zilnic acțiuni menite să contribuie la consolidarea gradului de siguranță a participanților la trafic.
Astfel, vineri, 07 ianuarie, polițiștii din Călărași au depistat un bărbat în vârstă de 33 de ani, din Grădiștea, județul Călărași, în timp ce conducea un autovehicul, deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. La testarea cu aparatul etilotest bărbatul a prezentat o concentrație alcoolică de 0,87 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului, totodată, fiindu-i suspendat permisul de conducere pe o perioadă nedeterminată, până la soluționarea cauzei.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Proiectul Caravana de Sănătate a Crucii Roșii Române, implementat cu sprijinul Croix-Rouge Française, a debutat la Călărași, iar cetățenii orașului vor avea parte de consultații gratuite. “6 cabinete medicale mobile medici români și francezi, asistenți […]
Inspectoratul Teritorial de Muncă din Călărași a efectuat, în perioada 31 octombrie – 04 noiembrie, controale în vederea combaterii muncii nedeclarate și pentru respectarea prevederilor legale în domeniul relațiilor de muncă și a securității și […]
Muzeul Dunării de Jos, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Călărași, prezintă publicului în luna septembrie, în cadrul proiectului ”Exponatul lunii”, tăbliță școlară. “Luna septembrie, în lumea satului de odinioară, marca noi începuturi. […]
Be the first to comment