Polițiștii rutieri desfășoară zilnic acțiuni menite să contribuie la consolidarea gradului de siguranță a participanților la trafic.
Astfel, potrivit IPJ Călărași, polițiștii rutieri au depistat, la sfârșitul săptămânii trecute, doi bărbați în vârstă de 20 și 53 de ani, în timp ce conduceau autovehicule, deși se aflau sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării cu aparatul etilotest aceștia prezentau o concentrație alcoolică de 0,48 mg/l și 1,38 mg/l alcool în aerul expirat. Au fost conduși la spital, unde le-au fost recoltate mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pe numele celor în cauză, polițiștii au întocmit dosare penale sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Călărași au pus în executare un mandat de percheziție la sediul unei societări comerciale, din județul Călărași. În urma percheziției au fost descoperite și ridicate 114.850 […]
Două câștiguri la tragerea suplimentară Joker, la categoria a II-a, au fost obținute pe un bilet jucat la o agenție loto din Călărași. Potrivit Loteriei Române, la tragerea suplimentară Joker, la categoria a II-a, s-au […]
Jandarmii călărășeni au intervenit prompt și eficient într-un caz de răpire a unui bebeluș în vârstă de opt luni, reușind să salveze copilul nevătămat. Potrivit IJJ Călărași, incidentul s-a petrecut în seara zilei de joi, […]
Be the first to comment