În luna februarie, Muzeul Dunării de Jos, instituție de cultură aflată în subordinea Consiliului Județean Călărași, invită publicul să descopere, în cadrul proiectului „Exponatul lunii”, un fascinant opaiț din epoca romană, obiect ce ilustrează viața cotidiană și măiestria romanilor.
„Este lucrat din pastă locală roșcată, cu firnis lucios, care se exfoliază și acoperă numai partea superioară a piesei. Pe cioc se observă urme de funingine. Corpul este de formă hemisferică cu partea superioară bombată, prevăzută cu un cioc scurt, delimitat printr-o bandă în formă de funie răsucită; apucătoare inelară plasată în centrul piesei, lateral stânga orificiului de umplere. Decorul aflat în partea superioară a opaițului dispus în jurul apucătorii de la stânga spre dreapta, constă într-o mască, un delfin, un căluț de mare și o lebădă.
Animalele acvatice simbolizează călătoria spre lumea de dincolo. Delfinii devin simbol funerar frecvent în secolele II – III p.Chr. când înlocuiesc pe monumente protomele de leu. Măștile de teatru sunt frecvente pe stelele funerare. Lebăda nu este cunoscută în mod expres ca simbol funerar, dar este redată cu aripile desfăcute în zbor, iar păsările în zbor ar reprezenta sufletul în timpul ultimei călătorii”, a spus muzeograf Roberta Găbudeanu.
Piesa are stare de conservare foarte bună. Are următoarele dimensiuni: lungimea 80 mm, lățimea 54 mm, înălțimea 58 mm. A fost descoperită întâmplător la Durostorum și datată la începutul secolului III p. Chr.
„Pe spate înscrisă în trei cercuri se găsește ștampila ORTI, aplicată invers decât se face în mod obișnuit adică pentru lectură opaițul trebuie așezat cu ciocul în jos, ceea ce este nefiresc. Nu mai există opaițe cu ștampila ORTI. Nume apropiate ca formă Ortatus sau Ortius apar în onomastica romană purtate de persoane care nu au nimic comun cu fabricarea opaițelor. Ștampila este foarte clar imprimată, ștergerea unor litere de la începutul și sfârșitul cuvântului este imposibilă”, a mai spus Roberta Găbudeanu.

Be the first to comment