Drumarii acționează permanent pentru a menține practicabile drumurile din județul Călărași

Utilajele de deszăpezire. FOTO Primăria Călărași

Consiliul Județean Călărași transmite că, în cursul acestei zilei, Drumuri și Poduri S.A. desfășoară activități permanente pe rețeaua de drumuri județene, în vederea menținerii condițiilor de circulație, în contextul fenomenelor meteorologice specifice sezonului rece.

Conform contractului de deszăpezire încheiat cu Consiliul Județean Călărași, toate utilajele sunt mobilizate și intervin pe cei aproximativ 650 km de drumuri județene, corespunzători celor 21 de drumuri aflate în administrarea societății.

În prezent, circulația este asigurată pe toate drumurile județene, informează autoritățile.

Participanții la trafic sunt rugați să manifeste prudență, să adapteze viteza la condițiile de drum și să utilizeze autovehicule echipate corespunzător sezonului rece.

Activitatea este monitorizată în permanență, iar intervențiile vor continua ori de câte ori situația din teren o va impune.

Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.

Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.

Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.

Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*