![](https://www.clnews.ro/wp-content/uploads/2022/05/281358434_369866448517642_8499339436251679022_n-678x381.jpg)
Primăria Călărași va efectua, în perioada 25 – 28 mai, pe domeniul public al municipiului, campania de dezinsecție și deratizare.
În cadrul acesteia se vor desfășura activități de dezinsecție terestră de combatere a căpușelor, precum și tratamente avio de combatere a țânțarilor adulți și a larvelor de țânțari. Tratamentele avio se vor efectua în intervalul orar 06.00 – 11.00, iar cel terestru în intervalul orar 21.00 – 05.00, în funcție de condițiile atmosferice fiind posibilă prelungirea perioadei.
Potrivit Primăriei Călărași, substanțele active folosite sunt: Cipermetrin, Tetrametrin, Piperonil Butoxide, Deltametrin, Esbiotrin, Praletrin si Bacillus Thuringiensis.
„Precizăm că tratamentele se vor desfășura în condiții corespunzătoare, pe raza municipiului Călărași, respectând prevederile legale de protecție a mediului, a sănătății și securității populației”, au transmis reprezentanții instituției.
Be the first to comment