Județul Călărași se va afla sub cod portocaliu de caniculă timp de două zile.
Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare cod portocaliu de caniculă, valabilă din 9 iunie, ora 10 până la 11 iunie, ora 10.
Fenomenele vizate: temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat.
În intervalul menționat în zona de câmpie și podiș a Munteniei și local în Oltenia, se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, maximele se vor situa, în general, între 35 și 37 de grade, va fi caniculă și disconfort termic accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Temperaturile se vor menține deosebit de ridicate și în zilele următoare, îndeosebi în regiunile sudice și sud-estice.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Horațiu Mălăele vine cu spectacolul „Sunt un orb” la Călărași. Show-ul este programat în data de 19 mai, la Casa de Cultură Redacția CLnews are plăcerea să te invite la acest spectacol. Două invitații duble […]
Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, o atenționare meteo Cod Galben pentru intervalul 26 ianuarie, ora 23.00 – 27 ianuarie, ora 23.00, ce vizează jumătatea de sud-est a Dobrogei, estul Munteniei și sud-estul Moldovei. […]
Primăria Municipiului Călărași va organiza joi, 6 ianuarie, manifestări prilejuite de Sărbătoarea Botezului Domnului sau Boboteaza, cunoscută și sub denumirile „Arătarea Domnului” sau „Epifania”. Evenimentul marchează sfârșitul sărbătorilor dedicate Nașterii lui Iisus Hristos. Iată, în […]
Be the first to comment