![](https://www.clnews.ro/wp-content/uploads/2020/11/2020-10-23-16.45.34-2-678x381.jpg)
O tânără în vârstă de 21 de ani este cercetată penal după ce, în cursul dimineții de miercuri, 7 iunie, a fost implicată într-un accident rutier grav în localitatea Plătărești.
Potrivit polițiștilor călărășeni, în jurul orei 01.58, conducătoarea auto a pătruns pe sensul opus de mers și a intrat în coliziune cu un cap de pod. Accidentul a provocat avarierea gravă a autoturismului și șoferiței i s-a cauzat vătămarea corporală ușoară. Aceasta a fost imediat transportată la spital pentru a primi îngrijiri medicale.
În paralel, medicii au recoltat mostre biologice de sânge și urină de la tânără, în scopul determinării substanțelor prezente în organism. Rezultatele analizelor au indicat că șoferița a avut un rezultat pozitiv la substanțe psihoactive. Acest lucru a condus la întocmirea unui dosar penal în care sunt investigate infracțiunile de vătămare corporală din culpă și conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.
Be the first to comment