![](https://www.clnews.ro/wp-content/uploads/2022/06/New-Phototastic-Collage-678x381.jpg)
O doamnă iubitoare de animale a auzit marți, 21 iunie, o pisică miorlăind într-un autoturism ce staționa într-o stație de carburanți de pe Autostrada Soarelui și, fără să stea pe gânduri, a cerut sprijin pompierilor călărășeni.
Potrivit ISU Călărași, pompierii militari din cadrul Secției Dragalina au fost solicitați să intervină marți, 21 iunie, în jurul orei 12.00, într-o stație de carburanți de pe Autostrada Soarelui, la km 88, pentru salvarea unei pisicuțe rămasă blocată în compartimentul motor al unui vehicul staționat.
Un echipaj de pompierii a ajuns repede la locul intervenției cu o autospecială de descarcerare și în aproximativ 20 de minute micul animal era eliberat.
„S-a intervenit în acest caz cu un cric si alte echipamente specifice, a fost ridicată mașina de la sol, astfel încât un coleg să lucreze de sub autoturism, iar un altul a oferit sprijin și ghidaj de deasupra. Acum toată lumea este bine, iar în stația de carburanți s-a făcut din nou liniște. Felicitări colegilor care au reușit în timp util să scoată animăluțul blocat în compartimentul motor al mașinii!”, au transmis reprezentanţii ISU Călărași.
![](https://www.clnews.ro/wp-content/uploads/2022/06/289602480_347420784203324_848866065524691760_n-678x381.jpg)
Be the first to comment