Primăria Călărași va efectua tratamente pentru combaterea țânțarilor. FOTO: Pixabay
Primăria Municipiului Călărași anunță că în perioada 13 – 15 mai 2024 pe domeniul public al municipiului Călărași se vor efectua următoarele tratamente:
– Dezinsecție terestru combatare țânțari
– Tratamente avio de combatere a țânțarilor adulți
– Tratamente avio de combatere a larvelor de țânțari
Tratamentele avio se vor efectua în intervalul orar 06.00 – 11.30 iar cel terestru în intervalul orar 21.00 – 05.00, în funcție de condițiile atmosferice fiind posibilă prelungirea perioadei (fapt ce va fi comunicat ulterior).
Substanțele active folosite sunt: Cipermetrin, Praletrin, Permetrin, Tetrametrin, Piperonil Butoxide, Deltametrin, și Bacillus Thuringiensis.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Consiliul Local al municipiului Călăraşi a fost convocat în şedinţa extraordinară, de îndată, vineri, 12.07.2024, ora 12.00. Ședința se va desfășura prin mijloace electronice, respectiv aplicaţia whatsapp/SMS. Pe ordinea de zi se află următoarele proiecte […]
În cadrul ședinței extraordinare a Consiliului Local municipal Călărași din 10 noiembrie a fost adoptat Proiectul de hotărâre privind aprobarea depunerii și finanțării proiectului cu titlul „Plătește pentru cât arunci – dotarea cu insule ecologice […]
Președintele Consiliului Județean Călărași, Vasile Iliuță, a afirmat că are încredere în justiție și că a avut mereu, în urma perchezițiilor care au avut loc ieri, la sediul CJ Călărași și la două spitale. “În […]
Be the first to comment