În județul Călărași este anunțat cod roșu de caniculă.
Municipiul Călărași se va confrunta zilele acestea cu un val de căldură, ceea ce va face ca disconfortul termic să fie ridicat.
Astfel, până sâmbătă, 31 iulie, temperaturile vor fi cuprinse între 34 și 39 de grade Celsius, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.
Primăria Municipiului Călărași are deschise două centre de prim ajutor pentru caniculă, amplasate unul în incinta Pieței Big și unul la Piața Centrală (lângă Colegiul Economic), dotate cu aparat de aer condiționat, dozator de apă plată cu pahare de unică folosință, masă, scaune, pat și dezinfectanți împotriva infecției cu noul virus SARS-CoV-2.
Cele două puncte de prim ajutor pentru caniculă sunt deservite de asistenți medicali comunitari în intervalul orar 10.00 – 17.00.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Polițiștii călărășeni, sprijiniți de jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean Călărași, au desfășurat la sfârșitul acestei săptămâni, pe drumurile publice din județ, acțiuni pentru creșterea gradului de siguranță rutieră prin combaterea vitezei excesive și a utilizării […]
Primăria Municipiului Oltenița, prin angajații Direcției pentru Administrarea Domeniului Public și Privat, au dispus îndepărtarea limitatoarelor de viteză amplasate pe străzile din localitate. Potrivit reprezentanților instituției, decizia a fost luată pentru a nu îngreuna utilajele […]
Elevi ai claselor I și a II-a din 15 școli din județele Călărași, Constanța, Tulcea, Brăila și Galați participă, în perioada vacanței de vară, la programul „Deschidem școala”, inițiat de Kaufland România și Asociația pentru […]
Be the first to comment