Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteorologică, de tip Cod Portocaliu, ce vizează averse torențiale, descărcării electrice, grindină și, pe alocuri, vijelii, valabilă și pentru județul Călărași, vineri, 2 iulie, până la ora 23.00.
Astfel, în Transilvania, Maramureș, Dobrogea, local în Moldova, Muntenia și în jumătatea de nord a Crișanei, vor fi averse torențiale, descărcări electrice și pe alocuri vijelii și grindină. În intervale scurte de timp sau prin acumulare se vor înregistra cantități de apă de 35 – 50 l/mp și izolat peste 60 – 70 l/mp. Ploi abundente se vor semnala și în restul Munteniei și Moldovei, dar pe arii mai restrânse.
În funcție de evoluția şi intensitatea fenomenelor meteorologice, Administrația Națională de Meteorologie va actualiza acest mesaj.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
În cea mai mare parte a județului Călărași sunt căderi de ploaie care depune polei, anunță reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al județului Călărași. Astfel, conform ultimei informări a Administrației Naționale de Meteorologie, în […]
Plutonier adjutant șef Sebastian Laurențiu Ghioca și prietenul său, Adrian Ster, au luat startul în misiunea de a contura „România Copiilor Vulnerabili”. „Colegul nostru, plutonierul adjutant șef Sebastian Laurențiu Ghioca, dispecer în cadrul Inspectoratului pentru […]
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Călărași a hotărât luarea unor măsuri pentru diminuarea impactului riscului de îmbolnăvire cu coronavirus la nivelul localităților Valea Argovei, Mitreni, Dorobanțu, Căscioarele, Frumușani și Perișoru. Astfel, ca urmare a […]
Be the first to comment