Cod Portocaliu de ploi torențiale în județul Călărași. FOTO ANM
Specialiștii Administrației Naționale de Meteorologie au emis două avertizări pentru județul Călărași – una de Cod Galben și una de Cod Portocaliu.
Prima avertizare a debutat pe 8 octombrie 2020, la ora 11 și este valabilă până pe 9 octombrie, la ora 3.00. Astfel, în intervalul menționat, în cea mai mare parte a Munteniei vor avea loc averse cu caracter torențial, se vor semnala descărcari electrice, iar în interbale scurte de timp sau prin acumlare cantitățile de apă vor depăși izolat 50 l/mp.
Codul Portocaliu este semnalat după ora 3 a zilei de 9 octombrie și va dura până la ora 21.00.
“În județele Ialomița, Călărași, Constanța va ploua temporar abundent, iar prin acumulare, cantitățile de apă vor depăși 40…70 l/mp”, au anunțat specialiștii de la ANM.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben de ceață pentru județul Călărași. Avertizarea este valabilă până la ora 9.00. Ceața determină scăderea vizibilității sub 200 de metri, izolat sub 50 de metri.
Europarlamentarul AUR, Gheorghe Piperea, a explicat în cadrul unui editorial că Planul SIMION, programul prezidențial prezentat de liderul AUR, George Simion, vine să răspundă unei nevoi reale a românilor. „Fără casă (mai grav chiar, în […]
Polițiștii călărășeni, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Oltenița, au efectuat, în cursul dimineții de luni, 24 octombrie, 14 percheziții domiciliare, în județele Călărași și Ilfov, precum și în municipiul București, […]
Be the first to comment