Polițiștii călărășeni au verificat legalitatea operațiunilor cu produse de protecție a plantelor. FOTO IPJ Călărași
Polițiștii din Călărași au verificat legalitatea operațiunilor cu produse de protecție a plantelor.
Potrivit IPJ Călărași, la data de 13 mai, polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat în scopul îmbunătățirii siguranței și sănătății cetățenilor, prevenirii și combaterii faptelor de natură penală și contravențională la regimul produselor de protecție a plantelor, în cadrul Planului național de acțiune „FITOS 2024”.
Ca urmare a verificărilor efectuate la sediul unei societăți comerciale din comuna Vlad Țepeș, județul Călărași, polițiștii au descoperit cantitatea de 593 de litri de produse de protecție a plantelor cu termenul de valabilitate expirat, devenite deșeuri periculoase.
În cauză, a fost întocmit dosar penal, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de neluarea măsurilor de eliminare totală a substanțelor și preparatelor periculoase care au devenit deșeuri.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Polițiștii de frontieră călărășeni au descoperit, în urma unui control efectuat asupra unui autocamion, articole vestimentare inscripționate cu numele unor mărci cunoscute, susceptibile a fi contrafăcute, ci o valoare de piață de peste 20.000 de […]
Pentru prevenirea și limitarea îmbolnăvirilor cu Covid-19, la nivelul județului Călărași, în acest weekend, au fost desfășurate în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, mijloace de transport în comun și terase, acțiuni de verificare a respectării […]
Codul de caniculă pentru Călărași a fost prelungit. Administrația Națională de Meteorologie a emis un cod galben valabil în zilele de 12 și 13 iunie. În intervalul menționat, în Muntenia, în sudul Olteniei și în […]
Be the first to comment