Clădirea Inspectoratului Școlar Călărași de pe strada Sloboziei va suferi o serie de lucrări de reabilitare și consolidare.
Conducerea instituției a semnat achiziția directă prin care o firmă din Călărași a preluat acest contract în valoare de 202.182 lei.
Lucrările care au fost programate includ defacerea tavanelor din șipci și înlocuirea lor cu unele moderne, din gips-carton cu izolați de vată. Totodată, pereții vor fi consolidați prin cămășuire.
Actualele podele de lemn vor fi înlocuite și ele cu unele din parchet după turnarea șapelor de egalizare și a foliei de izolare. Lucrările mai includ și finisaje precum reparații la tencuiala existentă și eliminarea fisurilor existente.
Procesul de reabilitare va fi executat de societatea ELMA VP SRL, o firmă cu sediul în Călărași.
Răspunderea pentru textul acestui articol aparține exclusiv autorului. În cazul unui comunicat de presă, răspunderea aparține exclusiv instituției care l-a emis și persoanelor fizice sau juridice care au fost citate în articol.
Publicația CLnews, persoana juridică asociată cu aceasta și persoanele fizice care administrează această companie nu își asumă răspunderea pentru informațiile publicate de autorii articolelor sau ale comunicatelor de presă.
Informațiile de pe CLnews.ro sunt obținute din surse publice și deschise.
Conform articolului 7 din legea 190/2018, prelucrarea în scop jurnalistic este derogată de prevederile Regulamentului general privind protecția datelor cu caracter personal daca este asigurat un echilibru în ceea ce privește libertatea de exprimare și dreptul la informație.
Pe fondul numărului de cazuri de Covid 19 înregistrate, pentru prevenirea și combaterea infectării cu noul coronavirus, au fost intensificate activitățile de verificare a modului în care se respectă prevederile Legii nr. 55 din 2020 […]
Primarul Marius Dulce a răspuns întrebărilor adresate de jurnalistul Adrian Boioglu cu privire la strada București. Cel mai important proiect de infrastructură din municipiu a intrat în linie dreaptă. Cât de mulțumit este edilul în […]
Un bărbat din Călărași a fost depistat de polițiștii din Slobozia în timp ce circula având permisul suspendat. Potrivit IPJ Ialomița, în cursul zilei de 8 noiembrie a.c., în jurul orei 01.00, polițiștii din cadrul […]
Be the first to comment